Jak przygotować dom do przyjęcia królika miniaturki?

 Zwierzęta towarzyszą wielu z nas. Ci, którzy marzą o pupilu, a nie mogą mieć kota lub psa – powinni pomyśleć o zakupie lub adopcji królika domowego. Z tego krótkiego wpisu dowiecie się jak przygotować dom do przyjęcia królika.         

                  


Jakiego królika domowego kupić?

Okazuje się, że chcąc posiadać królika miniaturkę w domu, musimy wybrać rasę. A jest ich całkiem sporo. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Angor miniaturka – ma piękną, puszystą sierść, jednak właśnie z jej powodu są dość trudne w pielęgnacji. Trzeba je codziennie czesać, warto również strzyc.
  • Lewek miniaturka – to królik z bujną grzywką. Tak jak angorka, ma dość krótkie uszy, ale jest łatwiejszy w pielęgnacji.
  • Baranek miniaturka – bardzo popularny, ma charakterystyczne długie, klapnięte uszy. Rozczulający, chętny do zabawy.
  • Królik holenderski – ma krótką sierść o specyficznym ubarwieniu – z przodu jest jasny, a z tyłu ciemny, na tylnych kończynach ma jednak ciemne „skarpetki”. To bardzo przyjazna rasa.
  • Hermelin i Mini Rex – bardzo popularne w polskich domach – króliki mają krótki uszka, gęste, aksamitne futerko, przyjazne usposobienie.

 

 

Jaka klatka dla królika?

Na wstępie warto zaznaczyć: królik nie powinien mieszkać na balkonie, a w mieszkaniu. Tak więc trzeba sobie zdawać sprawę, że trzeba w którymś z pomieszczeń wygospodarować miejsce dla zwierzaka, dużo miejsca, bo jego klatka lub – najlepiej – zagroda, powinna być duża, aby miał w niej dużo wolnej przestrzeni.

Klatka dla królika jest ważna już w pierwszej chwili przybycia królika do domu – to w niej się skryje i nieco ochłonie, przyzwyczai się do nowego miejsca. Zagroda dla królika powinna być jak największa jak się da. Zwierzę musi mieć możliwość rozciągnięcia w niej całego ciała, stawania na tylnych łapkach, a także swobodnego poruszania się. Tak więc najmniejsza klatka, jaką powinniśmy rozważyć to taka, która ma 100x50x45 centymetrów. Oczywiście na jednego królika miniaturkę. Jeśli chcemy mieć więcej niż jedno zwierzę, trzeba kupić odpowiednio większą.

Kupić możemy klatkę z plastikową kuwetą i metalową, ażurową górą. Podczas wyboru tego typu pojemnika, warto sprawdzić kilka rzeczy. Przede wszystkim plastikowa kuweta klatki powinna być na tyle wysoka, aby ochronić królika przed przeciągami i chłodem. Wiele osób uważa, że w takich zwierzę się ślizga, jednak są zdecydowanie najprostsze do utrzymania w czystości. Aby dać pupilowi więcej komfortu można wyłożyć ją np. kawałkiem filcu lub wykładziny. Dobrze, gdy klatka jest otwierana zarówno z boku, jak i u góry. Pierwsze wyjście – idealne do samodzielnego wychodzenia królika, drugie dla nas – aby podawać jedzenie, wodę itp.

Wiele osób uważa, że lepiej kupić zagródkę, czy też kojec. Ich zaletą jest to, że zazwyczaj dają królikowi więcej miejsca do życia, można je też stosować na zewnątrz. Niestety nie mają podłogi, co może zniechęcić osoby, dla których porządek w domu to kwestia priorytetowa.

Nie powinno się królików trzymać w akwariach, gdyż nie zapewniają im właściwej cyrkulacji powietrza. To samo tyczy się klatek wykonanych w całości z plastiku.

 

 

Wyposażenie klatki królika

Za akcesoria niezbędne do wyposażenia klatki dla królika uważa się poidełko na wodę, paśnik na siano i miseczkę na pokarm. Warto kupić również kuwetę, do której królik będzie się załatwiał, chyba że wystarczy nam chłonna wyściółka. Istotne jest wyposażenie klatki w domek.

Czym jest paśnik? Najczęściej to specjalna metalowa drabinka, którą mocuje się na zewnątrz klatki, jeśli nie jest do możliwe, można kupić specjalną kulę, którą zaczepia się o górę klatki. Dlaczego paśnik na sianko jest tak ważny? To podstawa wyżywienia pupila. Musimy dbać o to, by zawsze znalazło się w klatce.

Miseczka na pożywienie nie powinna być zbyt lekka, aby królik jej nie przewracał. Tak więc lepiej zrezygnować z aluminiowej, chyba że będzie mocowana do szczebelków klatki. Plastikowa nie sprawdzi się nie tylko z powodu niskiej wagi, ale również z powodu ryzyka, że królik ją będzie podgryzał. Najlepiej sprawdzi się więc miseczka ceramiczna – jest stosunkowo ciężka, więc zwierzę jej nie przewróci i nie porozrzuca zawartości.

Wodę królikowi najlepiej podawać w poidełku. Musi być on jednak dość duży, aby jej nie zabrakło. Ponadto należy pamiętać o jej regularnym wymienianiu.

Jeśli decydujemy się na kuwetę, to warto dostosować ją do wielkości królika. Dobrze sprawdza się narożna. Należy do niej nasypać żwirek (nie zbrylający) lub trociny.

Warto też postawić królikowi domek, w którym będzie mógł się schronić. Dobrze by był wykonany z materiałów bezpiecznych dla niego, bo z pewnością będzie go chętnie podgryzał.

 

 

 

Jak przygotować dom na przyjście królika?

Warto również odpowiednio przygotować dom na pojawienie się zwierzęcia, które oprócz spania – gryzie. Przede wszystkim trzeba zabezpieczyć wszystkie przewody elektryczne. To kwestia jego bezpieczeństwa. Najlepiej kable schować w listwach i rurkach.

Warto także zablokować wszystkie zakamarki, w których ciekawskie zwierzę może utknąć. Należy również zabezpieczyć wszystko, co znajduje się na najniższych półkach, a zwłaszcza segregatory z dokumentami i książki. Ostatnim elementem jest wyeliminowanie z zasięgu królika roślin doniczkowych, zwłaszcza trujących.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ropień u królika

Pielęgnacja królika 🐰

Moje intro!❤️